UJK Ekonomia Niestacjonarne

Forum dla studentów I roku II stopnia niestacjonarnych kierunku ekonomia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach

  • Index
  •  » Materiały
  •  » Wykład monograficzny Hotelarstwo zagadnienia na test

#1 2014-06-10 09:17:29

AGA

Użytkownik

Punktów :   

Wykład monograficzny Hotelarstwo zagadnienia na test

1.    Podmioty umowy ubezpieczeń

Stronami umowy ubezpieczenia jest zawsze firma ubezpieczeniowa (ubezpieczyciel) i ubezpieczający. Jednakże w stosunku prawnym wynikającym z umowy występować mogą nadto jeszcze inne podmioty.
UBEZPIECZAJĄCY - strona umowy ubezpieczenia. Osoba fizyczna, prawna albo inna jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która zawiera umowę ubezpieczenia oraz uiszcza składkę ubezpieczeniową.
UBEZPIECZONY - podmiot, któremu mieniu albo życiu lub zdrowiu zagraża określone zdarzenie losowe. Jest podmiotem stosunku prawnego umowy ubezpieczenia, a nie koniecznie jej stroną. Z reguły ubezpieczający i ubezpieczony to jedna i ta sama osoba.
UBEZPIECZYCIEL - zakład ubezpieczeń występujący obok ubezpieczającego jako strona umowy ubezpieczenia.
UPOSAŻONY - osoba uprawniona do otrzymania świadczenia z zakładu ubezpieczeń w razie śmierci ubezpieczonego. Poza uprawnieniami do odbioru świadczenia uposażonemu nie przysługują inne prawa do zakładu ubezpieczeń. Uposażony nie jest stroną umowy ubezpieczenia.

2.    Ogólne warunki ubezpieczenia a umowa ubezpieczenia

O.W.U. – OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZEŃ - ogólne warunki ubezpieczeń, określające w szczególności przedmiot i zakres ubezpieczenia, sposób zawierania umów ubezpieczenia, zakres i czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela, prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości szkód oraz wypłaty odszkodowań lub świadczeń.
UMOWA UBEZPIECZENIA - według Art.805 kc "Przez UMOWĘ UBEZPIECZENIA zakład ubezpieczeń zobowiązuje się spełnić określone świadczenie, w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę".
CECHY UMOWA UBEZPIECZENIA - Umowa ubezpieczenia jest umową nazwaną, odpłatną oraz dwustronnie zobowiązującą, jest umową kauzalną, jest umową konsensualną.

3.    Funkcje ubezpieczeń

We współczesnej literaturze stosowany jest podział na funkcje podstawowe i uzupełniające, a dokładnie na jedną funkcję podstawową oraz dwie uzupełniające, są to kolejno:
1.      Funkcja ochrony ubezpieczeniowej.
2.      Funkcja prewencyjna.
3.      Funkcja akumulacji kapitału.
Funkcja ochrony ubezpieczeniowej posiada charakter nadrzędny wobec dwóch pozostałych, najpełniej bowiem wyraża zarówno istotę, jak i zasadnicze treści społeczne
i ekonomiczne ubezpieczeń, natomiast funkcje prewencyjna oraz akumulacji kapitałowej są skutkiem funkcji ochrony ubezpieczeniowej i w tym sensie mogą być uznawane za funkcje uzupełniające. Z drugiej strony posiadają one własne, niezależne oraz bardzo ważne treści społeczno-gospodarcze, z powodu których powinny one zostać wyodrębnione.
Pozostałe funkcje: funkcja społeczna , funkcja wychowawcza, funkcja ekonomiczna, funkcja fiskalna, funkcja stabilizacyjna, funkcja lokacyjna, funkcja stymulacyjna, funkcja redystrybucyjna, funkcja kontrolna.


4.    Zasady i reguły ubezpieczeń

Zasadę realności składają się gwarancje prawne i ekonomiczne otrzymania odszkodowania lub świadczenia ubezpieczeniowego. Prawne zabezpieczenie powinno zmierzać do tego, aby uchronić ubezpieczających przed nieuzasadnioną odmową wypłaty świadczenia, zwłoką w jego wypłacie czy niewłaściwym, zbyt niskim ustaleniem jego wysokości. Gwarancja ekonomiczna realności jest to odpowiednia zasobność w fundusze
o charakterze odszkodowawczym.
              Zasada pełności ochrony ubezpieczeniowej postuluje zapewnienie ubezpieczonemu takiego poziomu finansowego wyrównania strat losowych, jaki w danych warunkach jest możliwy do osiągnięcia.
              Zasada powszechności ochrony ubezpieczeniowej określa, że ubezpieczenie jest dostępne bez żadnych ograniczeń (powszechne) dla wszystkich zainteresowanych objęciem daną ochroną ubezpieczeniową. W myśl tej zasady nie może być elitarne, tzn., dostępne tylko pewnej nielicznej grupie osób.             
              Niewątpliwie bardzo istotną zasadą jest zasada sprawiedliwości, która spełnia ważną rolę w porządkowaniu życia społeczności ludzkiej. Reguluje ona rozmaite relacje międzyludzkie: między pojedynczymi ludźmi, między jednostką a społeczeństwem, między poszczególnymi społeczeństwami. W ubezpieczeniach zasada sprawiedliwości wyraża się
w równym traktowaniu ubezpieczonych, które ujęte jest nie tylko w Konstytucji polskiej
czy w ustawach dotyczących systemów ubezpieczeń, ale również w europejskim prawie zabezpieczenia społecznego. Zasada sprawiedliwości oznacza równe traktowanie
w warunkach objęcia systemem ubezpieczeń społecznych, w obowiązku wypłacania
i obliczania składek i w zakresie wypłat świadczeń i zachowania prawa do świadczeń             
Zasada szybkości wypłaty odszkodowania i świadczeń ubezpieczeniowych stanowi, iż wypłata należności osobom ubezpieczonym lub uprawnionym powinna następować niezwłocznie na określonych w umowie zasadach.
Zasada bezwzględnego charakteru przepisów ubezpieczeniowych Bezwzględny charakter przepisów oznacza, że przepisy muszą być stosowane. Nie można ich zmieniać.

5.    Rodzaje składek
6.    Świadczenia
7.    Rodzaje rent
8.    Cechy charakterystyczne ubezpieczeń ( 5,6,7,8 wszystko razem )


Grupa I - UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE
Terminologia jest różna: ubezpieczenia życiowe, na życie. Kiedyś podstawowym ich celem było zapewnienie świadczenia rodzinie lub osobom pozostającym na utrzymaniu w przypadku śmierci żywiciela, ale dziś dostępnych jest wiele różnych odmian ubezpieczeń życiowych:
•    ochronne,
•    ochronno-oszczędnościowe,
•    oszczędnościowe.
Niezależnie jednak od odmiany, zasady ich funkcjonowania są takie same: zawiera się umowę z którymś z towarzystw ubezpieczeniowych i płaci się składkę. Czasami jednorazowo, w chwili zawarcia ubezpieczenia. Częściej płacona jest przez pewien okres, na przykład czas trwania ubezpieczenia lub ustaloną z góry liczbę lat. Różna może być też częstotliwość wnoszenia opłat. Wysokość składki, to co się z nią dzieje oraz to co się stanie po wygaśnięciu umowy ubezpieczeniowej zależy od typu ubezpieczenia. Generalnie jednak składka jaką płacimy w ubezpieczeniach życiowych jest uzależniona od ryzyka jakie wnosimy - czyli  prawdopodobieństwa zdarzenia oraz sumy ubezpieczenia. Im mniejsze ryzyko śmierci, wypadku, tym niższa składka - brzmi jedna z zasad, inna z kolei, że im wyższa suma ubezpieczenia tym wyższa składka.
W polisach ochronnych przedmiotem ubezpieczenia jest życie. Mamy:
•    ubezpieczenia terminowe - ubezpieczamy się na kilka, kilkanaście lat,
•    ubezpieczenia na całe życie.
Wypłata tych typów świadczeń, kwoty na jaką jest ubezpieczony posiadacz polisy, następuje jedynie w przypadku śmierci w czasie obowiązywania polisy! Nie gromadzi się na nich żadnego kapitału. Po wygaśnięciu ubezpieczenia, a tym bardziej w razie rezygnacji i rozwiązania umowy w trakcie jej trwania klient nie otrzyma żadnej wypłaty.
Ubezpieczenie na życie, o czym wspominaliśmy już przy okazji bloku o kredytach, może być także niezwykle pomocne przy zaciąganiu różnych kredytów, a bywa nieodzownym elementem kredytu mieszkaniowego. Przy zaciąganiu pożyczki na budowę mieszkania, czy domu banki bardzo często, jako jeden z warunków udzielenia jej, żądają zabezpieczenia kredytu, którym jest cesja praw właśnie z polisy ubezpieczeniowej. Podobny warunek stosują także banki "samochodowe" - udzielające pożyczek na auta.
Ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowe najogólniej można określić "2 w 1" - ubezpieczenie połączone z oszczędzaniem, czyli dysponując ograniczonymi środkami finansowymi można gromadzić oszczędności, przy równoczesnym zapewnieniu ochrony przez okres trwania ubezpieczenia. Można wyróżnić kilka typów:
•    kapitałowe - potocznie mówi się o nich, jako o polisach na "życie i dożycie". W tym przypadku otrzymamy zgromadzony kapitał. Składki w tym  ubezpieczeniu są znacznie wyższe niż w ubezpieczeniu terminowym na życie. Część składki jest bowiem ceną udzielanej ochrony, a część jest inwestowana przez towarzystwo. I co ważne - ryzyko inwestycji leży po stronie ubezpieczyciela. Najczęściej towarzystwo inwestuje w bezpieczne instrumenty rynkowe, np. w obligacje. Przynoszą one mniejszy, lecz pewny dochód, a raz w roku towarzystwo dzieli się z klientami swoim zyskiem i wartość polisy ulega zwiększeniu,
•    z funduszem - to już produkty nieco bardziej skomplikowane. Podobnie, jak w kapitałowych, część składki jest inwestowana w celu zebrania sumy zapewniającej wypłatę przyszłego świadczenia, a część jest wykorzystywana na zakup jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. W ten sposób towarzystwo ubezpieczeniowe stara się zwiększyć zysk, swój i ubezpieczonego, ale w tym przypadku ryzyko inwestycyjne spoczywa na kliencie. To klient dokonuje wyboru odpowiadającej mu strategii funduszu (czy ma być to fundusz, który obraca dłużnymi papierami wartościowymi, o większym bezpieczeństwie, czy np. fundusz inwestujący w akcje spółek, którego zyski mogą być większe, ale i wyższe jest ryzyko poniesienia strat) i to klient zgadza się na wypłatę świadczenia uzależnionego od wartości jednostek uczestnictwa zgromadzonych na jego rachunku,
•    uniwersalne - w tych polisach ubezpieczony dostosowuje poziom ochrony w zależności od jego bieżących preferencji i sytuacji materialnej; ubezpieczony sam określa jaka część składki ma być przeznaczana na pokrycie ryzyka śmierci, a jaka tworzy element oszczędnościowy,
•    posagowe - ich głównym celem jest zapewnienie dzieciom finansowego wsparcia kiedy wejdą w dorosłe życie. Kiedy dziecko osiąga określony wiek towarzystwo wypłaca mu zgromadzony kapitał, podobnie w wypadku śmierci opiekuna,
•    rentowe - są to ubezpieczenia zapewniające okresowe świadczenie terminowe lub częściej dożywotnie w zamian za jednorazową składkę.
Wszystkie one zapewniają zawsze wypłatę świadczenia, a ich uzupełnieniem mogą być ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe.
Polisy oszczędnościowe mają zwykle bardzo zminimalizowaną ochronę ubezpieczeniową - ich celem jest bowiem gromadzenie środków finansowych. Dlatego potocznie można je nazwać "prywatną emeryturą". Ich wypłata zależy od warunków umowy i sytuacji życiowej, ale może być wypłacona w przypadku śmierci ubezpieczonego, na koniec okresu ubezpieczenia lub przy rozwiązaniu umowy.
Grupa II - UBEZPIECZENIA MAJĄTKOWE I POZOSTAŁE OSOBOWE.
Ubezpieczenia majątkowe obejmują ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenia mienia, rzeczy wartościowych. To pierwsze chroni właściciela polisy, w przypadku kiedy wyrządzi on komuś jakąś szkodę i jest on zobowiązany do jej naprawy. Koszty pokrywa towarzystwo, dzięki czemu chroniony jest interes posiadacza polisy, jak i osoby ewentualnie poszkodowanej. Oprócz obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej ( np. tzw. OC przy okazji posiadania samochodu), ubezpieczyciele oferują również ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zarówno w życiu prywatnym, jak i dla poszczególnych grup zawodowych - np. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej weterynarzy czy nauczycieli.
Łatwo się domyślić, czym jest ubezpieczenie mienia - może ono chronić dobytek, mienie, rzeczy wartościowych przed skutkami różnych zdarzeń, wypadków, katastrof, przed zniszczeniem lub stratą. Można więc ubezpieczyć np. budynki, budowle, maszyny, urządzenia czy wyposażenie. Można ubezpieczyć np. pasiekę uli, drób, zwierzęta futerkowe od padnięcia i uboju z konieczności, czy też np. ubezpieczyć koszty leczenia swojego psa lub kota. Oczywiście jednym z najpopularniejszych rodzajów ubezpieczenia mienia jest ubezpieczenie mieszkania, np. przed pożarem czy zalaniem wodą.

Rodzaje ubezpieczeń w turystyce

-Obowiązkowe
ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów

-Dobrowolne

a).ubezpieczenie kosztów odstąpienia od umowy

Ubezpieczenie kosztów odstąpienia od umowy ma związek z powszechną praktyką przedpłat na imprezy turystyczne, pobieranych przez organizatorów imprez, a uzasadnionych zarówno zabezpieczeniem trwałości umowy, jak i koniecznością ponoszenia przez organizatora imprezy szeregu wydatków w celu przygotowania podróży

b).ubezpieczenie pomocy prawnej

Ubezpieczenie pomocy prawnej rzadko występuje samodzielnie ? częściej w pakiecie z innymi ubezpieczeniami. Obejmuje ono koszty pomocy prawnej, w tym zastępstwa procesowego i obrony w sprawach karnych i jest szczególnie przydatne dla osób, które weszły w konflikt z prawem za granicą.

c).od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia obejmuje w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku powodującego trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego, wypłatę odszkodowania w umówionej sumie, uzależnionej od treści umowy.

d).rzeczy osobistych i bagażu podróżnego

Ubezpieczenie rzeczy osobistych i bagażu podróżnego ma na celu umożliwienie ubezpieczonemu kontynuacji podróży w przypadku utraty rzeczy osobistego użytku, niezbędnych na czas tej podróży.

e) assistance

Ubezpieczenie typu assistance obejmuje świadczenia różnorakiej pomocy na rzecz osób, które popadły w trudności w czasie podróży lub podczas nieobecności w miejscu zamieszkania. Także to ubezpieczenie jest łączone z innym, np. komunikacyjnym, które uzupełnia. Z tego rodzaju ubezpieczenia ubezpieczony może otrzymać pomoc w pokryciu kosztów usunięcia awarii pojazdu, zakwaterowania na czas usunięcia awarii, dostarczenie pojazdu zastępczego lub innej możliwości dojazdu do celu.

f).Obligatoryjne

Są to ubezpieczenia co prawda nie obowiązkowe ale ich zawarcie jest wymuszane przez obowiązujące prawo, uzależniające np. uzyskanie zezwolenia na działalność gospodarczą od zawarcia umowy ubezpieczenia.

g).ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej występuje w turystyce w wielu formach, chroniąc zarówno organizatorów turystyki, przewodników i pilotów wycieczek oraz poszczególnych usługodawców jak i samych turystów. Istotą tego ubezpieczenia jest przejęcie przez ubezpieczyciela obowiązku naprawienia szkody, którą ubezpieczony wyrządził swoim zachowaniem.

9.    Podmioty rynku ubezpieczeń
a.    Towarzystwa ubezpieczeniowe

Zakład ubezpieczeń (towarzystwo ubezpieczeniowe, ubezpieczyciel) – przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą za zezwoleniem w zakresie ubezpieczeń osobowych, majątkowych reasekuracji na podstawie umowy, które zobowiązuje się do świadczenia w razie wystąpienia skutków zdarzeń losowych.
b.    Agent
Agent ubezpieczeniowy - przedsiębiorca prowadzący działalność agencyjną na podstawie umowy agencyjnej, zawartej z zakładem ubezpieczeń i wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych (art. 7 ust. 1 ustawy z dn. 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym - Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1154). Działalność agencyjna polega na organizowaniu i nadzorowaniu czynności agencyjnych (art. 4 ust. 1 cyt. ustawy). Czynności agenta ubezpieczeniowego polegają m. in. na pozyskiwaniu klientów, zawieraniu w imieniu i na rzecz ubezpieczyciela umów ubezpieczeń gospodarczych, uczestniczeniu w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia. Wszelkie czynności wykonuje w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. W przypadku prowadzenia działalności na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń, agent zobowiązany jest zawrzeć umowę ubezpieczenia OC z tytułu prowadzonej działalności.
c.    Broker
Broker ubezpieczeniowy – rodzaj pośrednika ubezpieczeniowego; osoba fizyczna lub prawna, która prowadzi działalność polegającą na pośrednictwie ubezpieczeniowym na rzecz i w imieniu klienta, od którego otrzymała pełnomocnictwo. Broker ubezpieczeniowy reprezentuje interesy ubezpieczeniowe klienta: identyfikuje ryzyko, doradza w zakresie ubezpieczeń, uczestniczy w zarządzaniu i wykonaniu umów ubezpieczenia (likwidacja szkody).
d.    Komisja nadzoru finansowego
Komisja Nadzoru Finansowego, KNF – centralny organ administracji państwowej sprawujący nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Powołany na mocy ustawy z dnia 21 lipca 2006 o nadzorze nad rynkiem finansowym[1]. Nadzór nad działalnością Komisji sprawuje Prezes Rady Ministrów.
e.    Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny zadaniem funduszu jest wypłacanie odszkodowań i świadczeń z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i rolników posiadających gospodarstwa rolne, gdy sprawca nie zawarł umowy ubezpieczenia (szkoda na mieniu i osobie) lub nie został zidentyfikowany (szkoda na osobie). W 2012 roku odszkodowania wypłacone przez UFG ofiarom tych wypadków wynosiło prawie 70 mln złotych. Fundusz zaspokaja także roszczenia osób uprawnionych w przypadku ogłoszenia upadłości albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości zakładu ubezpieczeń lub umorzenia postępowania upadłościowego, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza nawet na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego albo w przypadku zarządzenia likwidacji przymusowej zakładu ubezpieczeń, jeżeli roszczenia osób uprawnionych nie mogą być pokryte z aktywów stanowiących pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej UFG wypłaca 100% należnych odszkodowań i świadczeń, a z umów ubezpieczenia na życie w wysokości 50% wierzytelności, nie więcej jednak niż kwotę stanowiącą równowartość 30 tys. euro.Fundusz jest organem uprawnionym do kontroli spełnienia obowiązku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i OC rolników. Podstawę działania UFG stanowi ustawa z dnia 22 maja 2003, Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152, o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.Prezesem Zarządu UFG od czerwca 2008 jest Elżbieta Wanat – Połeć Fundusz prowadzi bazę danych Ośrodka Informacji (OI UFG), która zawiera informacje o wszystkich sprzedanych polisach komunikacyjnych OC. Dzięki tej bazie za darmo, znając numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu oraz datę zdarzenia, można sprawdzić, czy pojazd sprawcy ma wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dane w bazie UFG dotyczą kierujących pojazdami biorących udział w zdarzeniu (zarówno właścicieli pojazdów jak i sprawców wypadków)

f.    Polskie biuro ubezpieczeń społecznych (ZUS, KRUS)

g.    Polska izba ubezpieczeń (PIU) - organizacja samorządu gospodarczego, działająca od od 1990 r. a skupiająca działających w Polsce ubezpieczycieli (zrzesza 77 członków: 55 spółek akcyjnych, 13 oddziałów zagranicznych oraz 9 towarzystw ubezpieczeń wzajemnych)[1].Do podstawowych zadań PIU należy wspieranie ustawodawcy w zakresie kształtowania prawa asekuracyjnego. Izba prowadzi także działania mające na celu zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa oraz prowadzenie wielostronnego dialogu na rzecz rozwoju sektora ubezpieczeń w Polsce. Przynależność towarzystw ubezpieczeniowych do Izby jest obowiązkowa.

10.    Progres franszyza ryzyko

FRANSZYZA - część szkody, za którą ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności.
- Franszyza integralna (zwana także względną lub warunkową) określa kwotowo szkodę, do wysokości której ubezpieczyciel nie odpowiada. Powyżej określonej kwoty szkoda jest pokrywana w całości.
- Franszyza redukcyjna (bezwzględna, bezwarunkowa) każdorazowo obniża wysokość odszkodowania o określoną kwotę albo o określony procent szkody.
NIESZCZĘŚLIWY WYPADEK - nagłe zdarzenie losowe wywołane przyczyną zewnętrzną, w wyniku którego Ubezpieczający - niezależnie od swojej woli - doznał uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł.
REGRES - przejście na ubezpieczyciela, z chwilą wypłaty odszkodowania i do jego wysokości, praw przysługujących ubezpieczającemu w stosunku do osoby trzeciej odpowiedzialnej za szkodę.
RYZYKO - określony przedmiot lub zespół przedmiotów, albo osoba objęta jedną umową ubezpieczenia, a w ubezpieczeniach grupowych (zbiorowych) - osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, będąca członkiem ubezpieczonej grupy, w ubezpieczeniach flot pojazdów - pojazd znajdujący się w grupie ubezpieczonych pojazdów.
RYZYKO NIEPRZEMYSŁOWE - pozostałe osoby prawne i jednostki organizacyjne, nie posiadające osobowości prawnej, prowadzące działalność w zakresie drobnej wytwórczości, handlu, usług, a także w innym zakresie, dla których łączna wartość ubezpieczanego mienia nie przekracza 5 000 000 PLN.
RYZYKO PRZEMYSŁOWE - osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, prowadzące działalność w zakresie produkcji, handlu i usług, a także w innym zakresie, dla których łączna wartość ubezpieczanego mienia jest równa lub przekracza 5 000 000 PLN.
SAMOUBEZPIECZENIE - zdecentralizowana forma tworzenia funduszu ubezpieczeniowego. Jednostki gospodarcze tworzą indywidualne własne fundusze na pokrycie skutków wypadków losowych. Może być efektywne przy dużej ilości podobnych obiektów narażonych na podobne ryzyka.
SELEKCJA RYZYK - wybór ryzyk według określonego kryterium np. mniejszego prawdopodobieństwa szkody.
SKŁADKA UBEZPIECZENIOWA  - suma pieniężna należna ubezpieczycielowi za udzieloną przez niego ochronę ubezpieczeniową. Z punktu widzenia ekonomiczno-finansowego składka ubezpieczeniowa bywa traktowana jako opłata (cena) za udzieloną ochronę (gwarancję) ubezpieczeniową. Odróżnia się część przeznaczoną na wypłatę odszkodowań i świadczeń (składka netto) oraz część przeznaczoną na pokrycie kosztów prowadzenia działalności ubezpieczeniowej (koszty administracyjne, fundusze celowe itp.).
SZKODA - majątkowy lub niemajątkowy skutek zdarzenia losowego objętego ubezpieczeniem, odnoszący się do mienia lub osoby objętej ubezpieczeniem, albo jej odpowiedzialności cywilnej, poniesiony przez jedną osobę poszkodowaną, przy czym:
* w razie większej liczby osób poszkodowanych wskutek jednego zdarzenia losowego objętego ubezpieczeniem każdą osobę uważa się za dotkniętą odrębną szkodą,
    * w ubezpieczeniach komunikacyjnych każdy pojazd dotknięty zdarzeniem losowym objętym ubezpieczeniem traktuje się jako odrębną szkodę.
SZKODA CAŁKOWITA - całkowite zniszczenie lub utrata przedmiotu ubezpieczenia.
SZKODA NA OSOBIE - śmierć, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia.
SZKODY W MIENIU - uszkodzenie, zniszczenie lub utrata rzeczy ruchomej bądź nieruchomości.
WYPADEK - zdarzenie powodujące wystąpienie szkody na osobie lub mieniu w czasie trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela, przy czym, wszystkie szkody będące następstwem tego samego zdarzenia albo wynikające z tej samej przyczyny, niezależnie od liczby osób poszkodowanych, uważane są za jeden wypadek i przyjmuje się, że miały miejsce w chwili wystąpienia pierwszej szkody
ZDARZENIE LOSOWE - przypadkowe i niezależne od woli ludzkiej zdarzenie powodujące określone skutki. Cechą zdarzeń losowych jest ich przypadkowość i niezależność od woli człowieka, możliwość ich wystąpienia, powtarzalność i przewidywalność, równomierność w czasie i przestrzeni. Najczęściej ubezpieczenie dotyczy tych zdarzeń losowych, których nastąpienie nie jest pewne, ale możliwe. Wyjątkiem jest śmierć, której nastąpienie jest pewne, ale nieznana jest chwila tego zdarzenia.

Offline

  • Index
  •  » Materiały
  •  » Wykład monograficzny Hotelarstwo zagadnienia na test

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl